دعاوی ثبتی

عدل ایران

طبق ماده ۲۲ قانون ثبت « همین که ملکی مطابق قانون در دفتر املاک به ثبت رسید، دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده و یا کسی را که ملک مزبور به او منتقل گردیده و این انتقال نیز در دفتر املاک به ثبت رسیده یا این که ملک مزبور از مالک رسمی ارثا به او رسیده باشد، مالک خواهد شناخت. در مورد ارث هم ملک وقتی در دفتر املاک به اسم وراث ثبت می‏شود که وارث و انحصار آنها محرز و در سهم الارث بین آنها توافق بوده و یا در صورت اختلاف حکم نهایی در آن باب صادر شده است»

تا یک ملک دارای پلاک ثبتی شود و در دفتر املاک به ثبت برسد باید مراحل مختلفی طی شود که هر یک از این مراحل میتواند موضوع  یک دعوای حقوقی قرار گیرد. همچنین اقداماتی نظیر افراز و تفکیک هر کدام میتواند موضوع یک دعوای ثبتی قرار گیرد.

متاسفانه گاها دیده میشود دعاوی ثبتی و دعاوی ملکی در یک معنی به کار میروند در حالی که دعاوی ملکی راجع به اصل ملک میباشد و دعاوی ثبتی راجع به جریان ثبتی یک ملک میباشد.

از جمله دعاوی ثبتی میتوان به اعتراض به اصل درخپاست ثبت ملک، اعتراض به تحدید ملک مورد درخواست ثبت،اعتراض به حقوق ارتفاقی،افراز ملک مشاعی، تفکیک ملک مشاعی، تقاضای فروش ملک مشاعی، دعاوی مربوط به مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ قانون ثبت و سایر دعاوی ثبتی اشاره نمود.

گروه وکلای عدل ایران با داشتن وکلای متخصص و متعهد ضمن ارائه راههای حقوقی مطمئن در خصوص دعاوی ثبتی، میتواند بهترین خدمات را به شما در زمینه دعاوی ثبتی ارائه نماید.

درباره ما

گروه وکلای عدل ایران با سال ها تجربه در امور حقوقی، کیفری، ملکی، خانوادگی، مالیاتی، ثبتی و ارزهای رمزنگاری شده (دیجیتال)، آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز با بالاترین کیفیت و دقت می باشد.

آخرین خبرها

گالری

گروه وکلای عدل ایران@ تمامی حقوق این سایت برای گروه وکلای عدل ایران محفوظ است
تماس فوری